10 Ocak 2011 Pazartesi

Besmelenin Faydaları

 
EUZU'NUN SIRRI:
(EUZÜBİLLAHİMİNEŞŞEYTANİRRACİM)
İnsan, Euzü okumakla 5 şekilde fayda görür.
1)Din ve hidayet üzere sabit olur.
2)Şeytanın şerrinden, kötülüğünden, aldatmasından ve vesveseden kurtulur. Selamet bulur.
3)En sağlam kal'aya girer.
4)Peygamberler, sıddıklar, şehidler ve salihlerle bulunur.
5)Gökleri ve yeri yaratan ALLAH'ın yardım ve ihsanına kavuşur.

HADİSLERDE:
Bir kimse günde bir defa euzü okumakla Allahü Teala'ya sığınsa, Allahü Teala o kimseyi o gün korur.

Euzü okuyarak, günah kapılarını kapayınız. Besmele okuyarak taat kapılarını açınız.
BUYRULMAKTADIR.

BAZI KİTAPLARDA ŞU ŞEKİLDE YAZAR:
Araf Suresi 17inci ayette bildirildiği gibi:
"Şeytan Allahü Teala'ya, sen beni rahmetinden kovdun, uzaklaştırdın. Ben insanlar için senin doğru yolun olan İslam dini yoluna oturup, önlerinden gelip, öldükten sonra dirilmek ve haşrolmak gibi ahirete ait işlerde onları şüpheye düşürürüm. Arkalarından gelip, onları dünyaya düşkün ederim. Sağ taraflarından gelip, taatlerine ucb ve riya karıştırırım. Sol taraflarından gelip, kalblerine günah lezzetini veririm." dediği zaman.
ALLAHÜ TEALA: "İzzet ve Celalime yemin ederim ki, ben onlara Euzü ile emrederim. Onlar bana sığındıklarında, ben onları sağ taraflarından hidayetle, sol taraflarından inayetle, arkalarından ismetle, önlerinden nusretle korurum. Senin vesvesenin onlara zararı ve tesiri olmaz. Ey melun" DEDİ.


BAZI KİTAPLARDA:
İblis, mümini saptırmak için her gün üçyüz altmış asker gönderir. O mümin Allah'a sığınınca, Allah o müminin kalbine üçyüz altmış defa nazar eder. Her nazarında şeytanın askerlerinden birini helak eder.

Euzü okumakla Kul, Allah'a sığınmış olur. Bu sayede başta şeytan ve askerleri olmak üzere tüm kötülüklerden muhafaza olunur.

Besmelesiz adamlar seytanin arkadaslaridir.Besmele her isin basinda (baslangicinda)söylenir ki,o isten hayir ve bereket gelsin. Besmelesiz isin hayri ve bereketi olmaz.
Sevgili Peygamberimiz (A.S),söyle buyurmustur:
   Her insan evine girmek istediginde,seytan da ona tabi olup o kimse ile eve girmek ister. O kimse, evine girerken: Bismillahir-Rahmanir-Rahim derse, seytan o eve girmeyip söyle der:
Benim icin bu eve girme imkani kalmadi deyip kederlenir. Yemek yerken Besmele cekerse, seytan icin yiyecek kalmaz. Su icince veya serbet gibi mesrubat icince Besmele ceker, yattiginda Besmele cekerse seytan bu evde barinamayip kederlenip gider. Besmele cekmezse seytan onunla beraber olur. Onun her yaptigi isde seytanin parmagi bulunur.
Bir müslüman, her isinde Besmele cekmelidir. Coluguna cocuguna da Besmele cekmeyi ögretmelidir.
Kim ki hergün 1000 (bin)kere Besmeleye devam ederse, Cenab-i Hak, o kimsenin dünya ve ahirette tüm ihtiyaclarini yerine getirir.
Kim ki, uyurken 21 Besmele okuyup yatarsa, o gece seytan serrinden, bütün korku ve zararlardan emin olur. Korkusuzca uyumak, isteyen 21 Besmeleye devam etmelidir. 21 Besmeleyi kagida yazip uykusunda korkan cocuklarin boynuna asmak o cocugun korkusu kalmaz. Cocuk korkusuz uyur denmektedir.


İlk yazılan, Besmeledir. Âdem aleyhisselama ilk gelen, Besmeledir. Müminler, Besmele yardımı ile, Sırattan geçer. Cennet davetiyesinin imzası Besmeledir. Peygamber efendimiz, (Hoca çocuğa, Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allahü teâlâ, çocuğun ve anasının ve babasının ve hocasının Cehenneme girmemesi için senet yazdırır) buyurdu.

Euzü okumak, (Euzü billâhi mineş-şeytânirracîm); besmele okumak ise, (Bismillâhirrahmânirrahîm) demektir.

Hadis-i şerifte, (Kur'an-ı kerime saygı göstermek, Euzü okuyarak başlamakla olur ve Kur'an-ı kerimin anahtarı, Besmeledir) buyuruldu. Sure okurken, Euzü Besmele okunur. Âyet-i kerime okurken, âlimlerin çoğuna göre, yalnız Euzü okunur. Sure veya âyet okumaya başlarken Euzü okumak vacip, Fatiha okumaya başlarken Besmele okumak da vaciptir. Diğer surelere başlarken Besmele okumak sünnettir.

Namazda, Sübhaneke okuduktan sonra Euzü Besmele okumak sünnettir. Allahü teâlâ, (Kur'an-ı kerim okuyacağın zaman E'uzü... söyle) buyuruyor. (Nahl 98)

İyi işlere Besmele ile başlamalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.) [Beyheki]

(Eve girerken Besmele çekilirse, şeytan, “Bu eve girmeme imkan yok” der, dönüp gider.) [Tibyan]

(Besmele ile yazı yazanın haceti kolaylaşır, Allahü teâlâ da razı olur.) [Deylemi]

(Yemeğe Besmele ile başlayıp, sonunda Elhamdülillah diyenin, daha sofra kalkmadan günahları af olur.) [Taberani]

(Besmele ile yenen yemek bereketli olur.) [İbni Mace]

(Sıkıntıya düşen, “Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim” derse, her türlü sıkıntıdan kurtulur.) [Deylemi]

(Bin kere Besmele okuyanın dört bin büyük günahı af olur.) [Tergibussalat]

(Soyunurken çekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini göremezler.) [İ. Ebiddünya]

(Helaya girerken çekilen Besmele, cinlere perde olur, avret yerlerini göremezler.) [T. Salat]

(Besmelesiz koku sürünen, şeytanlara da koku sürmüş olur.) [İbni Sünni]

(Şeytandan korunmak için, yemeğe Besmele ile başla!) [Taberani]

(Su içerken Besmele çek, bitince de, Elhamdülillah de ve üç nefeste iç!) [İbni Sünni]

(Yemeğe başlarken, Allahü teâlânın adını anın, yani Besmele çekin! Başında Besmele çekmeyi unutan, hatırladığı zaman, "Bismillahi alâ evvelihi ve ahirihi" desin!) [Ebu Davud, Tirmizi, Hâkim]Hiç yorum yok:

Yorum Gönder